GİRABOLU NEDİR NEYE YARAR?


GİRABOLU KÖYÜMÜZE YETECEK KADAR VANK BÖLGESİNDE DERE YATAKLARINDA BULUNMAKTADIR.
KÖYÜMÜZDE GİRABOLU FİDANI VE ÇELİK DİKİLEREK ÇOĞALTIP GEÇİM KAYNAĞI HALİNE GETİRİLEBİLİR.
BUNU KAYSERİ İLİMİZ GAYET GÜZEL YAPMAKTADIR BİZDE NEDEN OLMASIN,
GİRABOLU ŞİFALI BİR BİTGİDİR TÜRKİYEDE GENELLİKLE İÇ ANADOLU BÖLGESİNDE SU YATAKLARINDA VE SERİN YERLERDE KENDİLİĞİNDEN OLUŞMAKTADIR.

 GİRABOLU İLE İLGİLİ TÜM BİLGİLERİ AŞAĞIDA BAŞLIKLAR ALTINDA VERİYORUM,

GİRABOLU NEDİR ?

GİRABOLU DALDAN TOPLANMIŞ HALİ

Girabolu yöresel bir isim olduğundan halk arasında girabolu, gilaburu, girabulu ve benzer şekilde geçmektedir. Fakat en yaygın kullanılanları gilaburu ve girabolu’dur. Giraburu denildiği zaman akla ilk gelen böbrek hastalıklarına iyi geldiğidir. Gerçekten de öyledir. Gilaburu suyu içenlerin faydasını gördüğünü çevremden duyuyorum Aynı zamanda ABD ilaç departmanı olan United States Pharmacopoeia tarafından birkaç yıl önce onaylanan bu madde sıvı özüt, bileşik tentür ve bileşik iksir formlarında üretilmekte her tür sinirsel rahatsızlık ve halsizlik durumu efektif olmak üzere her tür kramp, spazm, nöber ve tetanozda ayrıca kalp rahatsızlığı çarpıntı ve romatizmaya karşı başarıyla kullanılmaktadır. Ve bizim köyümüz dede yetiştiği için yainnen kollanaların şifa bulduklarına şahit olmuşumdur. Sıcak yaz günlerinde meyve suyu tarzında soğuk bir şekilde servis edilir. Meyve şeklinde ya da suyu sıkılarak tüketilir. Mart-Nisan aylarında çiçek açmasıyla Eylül-Ekim gibi meyvesini vermeye başlar su içinde salamura yapılarak 1 yıl saklanabilir. Fakat içecek olarak saklamak isterseniz kısa bir sürede tüketmeniz gerekir. İlk başta Tadı acımsı olan gilaburu salamura yapıldıktan sonra tatlanmaya başlar. İçecek olarak kullanıldığında tadının güzel olması için şeker kullanmanız gilaburu suyunu tatlandıracaktır. Fakat doktorlar şekersiz kullanımın daha iyi olacağını söylüyor. Tadı ne kadar acımsı da olsa içerisindeki antioksidanlarla çok faydalı bir meyvedir.

GİRABOLU İÇERİĞİ

GİRABOLU HAZIRLANMIŞ HALİ

EŞ ANLAMLILARI: European Cranbery, Cramp Bark, Snowball Tree,High Cranbery. Vibirnum Opulus ilaç yapımında kullanılan bir maddedir.

ABD ilaç departmanı olan United States Pharmacopoeia tarafından birkaç yıl önce onaylanan bu madde sıvı özüt, bileşik tentür ve bileşik iksir formlarında üretilmekte her tür sinirsel rahatsızlık ve halsizlik durumu efektif olmak üzere her tür kramp, spazm, nöber ve tetanozda ayrıca kalp rahatsızlığı çarpıntı ve romatizmaya karşı başarıyla kullanılmaktadır. 21. yüzyıl ile birlikte yeniden keşfedilen alternatif tıp ile Gilaburu meyvesin de (vibirnum opulus) yeniden keşfedilmeye başlanmıştır. Bu tespit ülkemiz için olduğu kadar dünya içinde haklı ve yerinde bir tespittir.

GİRABOLU AĞACI
GIRABOLU NERDE YETISIR ?

GİRABOLU AĞACI

Gilaburu meyvesi nemli ve yüksek yerleri seven bir bitkidir. Bu yüzden Ülkemizde yetişmesi için en uygun yer İç Anadolu Bölgesidir. Çalı şeklinde yetişen bir ağaç türüdür. Genellikle duvar diplerinde, su kenarlarında görülür. Kırmızı salkım şeklinde meyvelere sahiptir.

GIRABOLU FİDANI
GİRABOLU MEYVESİNİN ÇELİKLE ÇOĞALTILMASI ARAŞTIRMASI

GIRABOLU FİDANI

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Konya/Türkiye

Selçuk Üniversitesi, Bahçe Bitkileri Bölümü, Konya/Türkiye
ÖZET
Bu araştırma Gilaburu meyvesinin yeşil uç çelikleriyle köklenme olanaklarını araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada
iki farklı nem seviyesi (% 85-90 ve % 95-100), beş farklı IBA (Indol Butirik Asit) dozu (kontrol, 500 ppm, 1500 ppm, 2500
ppm ve 3500 ppm)’nun perlit ortamında köklenme üzerine etkisi araştırılmıştır.
Araştırmada, uygulamaların tümünde % 100 oranında köklenme elde edilmiştir. Hormon uygulamaları yapılmış çeliklerde önemli bir kök sayısı artışı olmuştur. % 95-100 nem seviyesinde 3500 ppm hormon dozunda ortalama 135.2 adet/çelik ile
en yüksek kök sayısı elde edilmiştir. Hormon uygulamalarındaki ortalama kök sayısında en düşük sonuç ise % 95-100 nem
seviyesinde 500 ppm hormon dozunda 64.9 adet/çelik olarak elde edilmiştir. Kontrol gruplarında ise % 85-90 nem seviyesinde ortalama 62.6 adet/çelik ve %95-100 nem seviyesinde ortalama kök sayısı 52.8 adet/çelik olarak bulunmuştur.
3500 ve 2500 ppm hormon dozu uygulamaları arasında istatistiki olarak önemli bir fark bulunmamakla birlikte, köklenmedeki bu kök sayısı artışı 3500 pm’ lik uygulamalarda kontrol gruplarına göre iki katı oranında olduğu belirlenmiştir.

GİRABOLU SALAMURASI

Gireabolu salamurası katkısız sade su ile küçük kavanozlara konulmalı 45 gün bekletildikten sonra açılmalı aşılmamış kavanozlar 12 ay bekleyebilir yalnız hava almamalıdır açıldıktan sonra iki günde tüketilmelidir.

GİRABOLU OLUŞUMU

GİRABOLU SALAMURASI

Girabolu çalı şeklinde yetişen bir ağaç türüdür. Kırmızı salkım şeklinde yuvarlak meyvelidir. Meyveleri sonbaharda toplanır. İlk topladığınızda acı bir tada sahip olur. Su içinde salamura yapılır. 1-1.5 aydan bu acı tadını kaybeder. Salamura halinde (5-15 derecede) 1 yıl tazeliğini koruyabilir. Sulak ve nemli bölgeleri seven bir bitkidir. Yüksek miktarda C vitamini içerir, antioksidandır.

Mart-Nisan aylarında beyaz renkli çiçek açar. Nisan ayının sonuna doğru bu çiçekler yerini yeşil yuvarlak meyvelere bırakır. Haziran ayına doğru bu meyveler kızarmaya başlar. Önce sert bir halde bulunan girabolu meyvesi Eylül-Ekim gibi yumuşak ve sulu bir meyve olmaya başlar. Çapı yaklaşık 0,8-1 cm olup bir çekirdek, çekirdeği kaplayan sulu kısım ve yaklaşık 1mm ‘lik ince bir çeperden oluşur.

GİRABOLU MÜCİZESİ

GİRABOLU MÜCİZESİ

Mucizevi bir bitki Girabolu..

İç Anadolu’da yetişen Gilaburu meyvesi her eve lazım. Mucize bitki kanserden kalbe, şekerden romatizmaya kadar her derde deva. Gilaburu meyvesi, sağlık için mucizeler yaratıyor. Kayseri Erciyes Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ahmet Aksoy, üzüm meyvesini andıran kırmızı renkteki gilaburunun kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen sıvının her derde deva olduğunu söyledi. Gilaburu, astım, romatizma, epilepsi nöbetleri, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, kabakulak, doğum sonrası sancılar, kramplar, uyku bozuklukları , sinir hastalıkları tedavisine yardımcı oluyor. Gilaboru’nun mucizeleri bununla

da bitmiyor. Mucize meyve, safra ve karaciğer rahatsızlığı ile şekere de iyi geliyor. Harward
Medicine School’da yapılan araştırmalar, meyvenin kanser tümörlerini de gerilettiğini ortaya koydu.

GİRABOLU ŞİFALI İÇECEK
GİRABOLU HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR ?

GİRABOLU ŞİFALI İÇECEK

Girabolu

Girabolu meyvesinin her derde deva olduğunu söylemiştik. Şimdi ise ”Her derde deva” kısmını biraz daha açacağız.

Girabolu meyvesi sahip olduğu içerikle, çağımızın sahip olduğu hastalıkların tedavisin de çok büyük öneme sahip. Gelin bu hastalıkları gözden geçirerek girabolu’nun bu hastalıklara etkisini gözden geçirelim.

Kalp Ve Damar Rahatsızlıkları

Organlarımızın çalışmaları için gerekli olan maddeleri taşıyan kanı pompalamakla görevli olan kalp, bu görevini yapmak için dakikada ortalama 70 kere kasılır ve her defasında ortalama 70 ml kanı organlarımıza gönderir. Ortalama bir insan ömrü boyunca, kalbimiz yaklaşık 2.5 milyar kez kasılmakta ve bu süre boyunca 180 milyon litre kanı vücudumuza pompalamaktadır.

Organların canlılığını koruyabilmeleri ve görevlerini yapabilmeleri için besin maddelerine ve oksijene gereksinimleri vardır. Bunlar organlarımıza kan ile ulaştırılır. Kan ise organlara atardamarlar (arter) yolu ile taşınır. Kanın atardamarlara pompalanması işini kalbimiz yapar. Her organ gibi kalbin de beslenmesi gereklidir. Kalbin kendisini besleyen damarlara “koroner damar” (koroner arter) denmektedir. Koroner damarlarda olabilecek hastalıklar doğrudan kalbin çalışmasını ve verimini etkileyeceğinden dolayı hayati öneme sahiptir.
Koroner damarların en çok görülen ve en önemli hastalığı koroner aterosklerozdur (damar sertliği). Bu hastalıkta, koroner damarlarda yer yer, başta kolestrol olmak üzere bir takım maddeler birikmekte ve buralarda darlıklar ve tıkanıklıklar oluşmaktadır.

Oluşan tabloya, koroner arter hastalığı veya koroner kalp hastalığı denir. Bunun sonucu olarak kalbin beslenmesi bozulmakta, kalbin ritmik çalışmasında ve kasılmasında hastalığın ciddiyetiyle orantılı olarak bozukluklar oluşmaktadır. Koroner arter hastalığı, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de erişkinlerde başta gelen ölüm ve iş gücü kaybı nedenidir.

Peki Girabolu’nun Kalp Damar Hastalıkları Üzerinde Etkileri Nelerdir ?

Girebolu yatıştırıcı, damar genişliği düzenleyici, iskelet ve kas rahatlatıcı, kalp güçlendirici etkiye sahiptir. Kas gerilimini azaltır ve spazmları engeller.Hipertansiyonda Cardiovascular sistemini rahatlatır ve tansiyon rahatsızlığından kaynaklanan kabızlığı engeller.Harici kullanımda kramp ve kas gerilmesini rahatlatır Bazı migren vakalarında da yardımcı olabilir.

İDRAR YOLU HASTALIKLARI

İdrar yolu enfeksiyonu hastalığı oldukça sık görülen, yaygın bir hastalıktır. Hastalık, idrar torbasının iltihaplanması yada diğer idrar sistemi organlarının örneğin böbreklerin ileri seviyede iltihaplanması şeklinde görülebilir.

Peki Girabolu’nun İdrar Yolları Hastalıklarına Etkileri Nelerdir ?

İdrar kanalındaki iltihaplanmaları temizler.İdrar kanalındaki daralma ve boğumları açar, idrar zorluğu ve yanmalarına karşıda son derece etkili ve tedavi edicidir.

BÖBREK / BÖBREK TAŞI RAHATSIZLIKLARI

Böbrek taşları idrar yollarının en sık rastlanan ve en ağrılı hastalığıdır. Hastalık idrar yollarında bazı maddelerin birikip çökelmesi ve büyümesi ile gelişmektedir. Bu maddeler önce kristaller oluşturur ve bu çekirdek yapının üzerine minerallerin çökmesi ile taş meydana gelir
İnsanları yaklaşık % 10′u ömürleri boyunca en az bir kez böbrek taşı düşürmektedir. Hastalık erkeklerde daha sık görülür. Son 30 yıldır her iki cinste de anlaşılamayan sebeplerden ötürü taş rahatsızlığı daha sık görülmektedir.Poliklinik ve acil servise yapılan müracaatların önemli bir kısmında sebep idrar yolu taşlarıdır

Peki Girabolu Meyvesinin Böbrek Taşı Hastalıklarına Etkileri Nelerdir ?

Girabolu meyvesi bu kadar faydalı mıdır?

Böbrek taşlarının bütün cinsleri; aslıları itibariyle suda çözünmeyen kalsiyum tuzu olup bu tuz oluşumunu yerinde eritecek bir ilaç bulunmadığından dolayı lazer, ses dalgası vs. gibi yollarla böbrek taşı fiziksel olarak parçalanıp yerinden oynatılarak düşürülmeye çalışılmaktadır. (Diğer bir yöntem açık operasyondur.) Ve bu yöntemler hastaya aşırı ağrı sancı vermenin yanında kalıcı yan tesirleri olan yöntemlerdir.Girebolu ise böbrek taşını, diğer usullerde (lazer vs.) olduğu gibi; fiziksel parçalanma yöntemi ile değil kimyasal çözünme ile yok ettiğinden dolayı ne taş çözünürken ne de idrar ile birlikte atılırken hasta ağrı sancı hissetmez.Taşın oluşum süreci tersine işleyerek, taş tamamen erir ve idrar ile birlikte kimyasal madde olarak atılır.

1 kür (15 Lt.) Girebolu 1 hafta içerisinde 6 – 8 mm böbrek taşını eritebilmektedir.Taş 8 mm’ den büyük ise her 8 mm için bir kür düşünülmelidir. Girebolu ayrıca böbrek tembelliğine ve bazı cins böbrek kistlerine de iyi gelmektedir.

NOT: Sertliğinden dolayı lazerin de kıramadığı kristalize cins böbrek taşını Girebolu da eritemeyebilir. Bu cins taş ile karşılaşma riskiniz % 1- 2 civarındadır.

Anahtar kelimeler: girabolu, girebolu.

GİRABOLU SUNUM ŞEKLİ
GİRABOLU MEYVESİNİ NASIL KULANABİLİRİM ?

GİRABOLU SUNUM ŞEKLİ

Girabolu Suyu Hazırlanışı Ve Kullanım Şekli:

*Gilaburu meyvesini topladıktan sonra salamura halinde bekletilir. Bu sayede Acı tadını kaybeder.

*Bekleyen girabolu meyvesi su içerisinde (suyun sıcaklığı 0-15 aralığında olmalı) serin ve güneş görmeyen yerde muhafaza edilmesi kaydı ile 10-12 ay tazeliğini koruyabilir.

*Su içerisinden alınan girabolu bir süzgeç yada kevgir üzerinde ezilir veya katı meyve sıkacağı ile suyu alınır.

* Girabolu meyvesinin çıkan suyuna damak zevkine göre kendisi kadar içme suyu ilave edilir.Tadı hafif ekşi olan Gilaboru nun mümkün olduğu kadar bu haliyle içilmesi tavsiye edilmesine rağmen mümkün olduğu kadar az olmak kaydıyla şeker veya tatlandırıcı ile tatlandırılabilir.

*Gilaburu sıvı halinde değil de meyveleri yenerek de tüketilebilir. Gilaburu kullanımı zamana yayılmamalı olabildiğince yoğun kullanılmalıdır.

*Hazırlanan gilaburu suyunun, yarısı gece yatmadan önce yarısının da sabah aç karna içilmesi tavsiye edilir.

*Hastanın 24 saat içerisinde tüketebileceği Gilaboru suyu tek seferde hazırlanmalıdır. Diğer deyişle hazırlanan sıvı mutlaka 24 saat içinde tüketilmelidir. Gilaboru meyvesinden şifa olarak faydalanabilmek için girabolu meyvesini, taze olarak sıkıp içmek en doğru yöntemdir.

*Böbrek taşı ve prostat tedavisi için Günde 700 gr Gilaboru meyvesi kullanmanız tavsiye edilir.

*Aspirine alerjisi olanlarda alerjik tepkilere yol açabilir, Bunun dışında bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

NOT:Gilaburu suyundan sabah ve akşam iki su bardağı olmak üzere, yemekten yarım saat önce veya yemekten 1.5 – 2 saat sonra tüketmeniz tavsiye edilir.

GİRABOLU SUYU

HAZIRLANMIŞ GİRABOLU SUYU

Giraboru Suyu Hakkında

Latince adı viburnum opulus olan ve üzüm meyvesine benzeyen giraboru  *Gilaboru meyvesi ‘nin gövde, kabuk ve meyvelerinin farmakolojide kullanım alanı bulunmaktadır.

Böbrek kum ve taşlarını eritici etkinliktedir. Diğer yöntemlerin aksine fiziksel parçalama ile değil kimyasal çözünmeyle böbrek taşını erittiği için kişinin ağrı duymayacağı bilinmektedir.
*Girabolu suyunda vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı antioksidanlar yer alır.
*Bağışıklık sistemini güçlendirir.
*Pastörize edilmeden üretilen gilaburu suyunda 21 tane probiyotik bulunduğu tespit edilmiştir.
*Gilaburu suyunda vücuttaki zararlı bakterilerin çoğalmasını önleyen laktobasiller vardır.
*Kolesterolün düşürülmesine yardımcıdır.
*Gilaburu suyunda bulunan asitler antikanserojen niteliktedir.
*Mutasyonu engelleyici, kanseri durdurucu özellikleri olduğu belirtilmektedir.
*Giraboru kullanımı idrar yolu hastalıklarında tedaviye yardımcıdır.
*Yüksek oranda C vitamini içerir.
*Girabolu ağaç kabuğunun kramplar ve kas gerginlikleri için rahatlatıcı etkileri bulunduğu belirtilmektedir.
*Girabolu nun kabuk ve gövdesinden elde edilen sıvı astım, doğum sonrası spazm, uyku sorunları, romatizma gibi sorunlarda kullanılmaktadır.
*Egzama gibi cilt sorunlarında dışardan kullanılır.

Girabolu İle İlgili Basında Yer Alan Haberler

Reklamlar

GİRABOLU NEDİR NEYE YARAR?” üzerine 28 yorum

 1. Girebolu suyunu aç karnınamı tok mu tüketmeliyim
  Böbrek taşı için kullanacağım
  Teşekkürler

 2. Herkese merhaba. Girabolu meyvesini veya salamurasını nereden ve nasıl temin edebiliriz ? Satıcısı var mıdır?

 3. Yazı içersinde bulamadım, Gilaburanın salamurası nasıl yapılır. Teşekkürler

  • cam konserve kutularına hiç bir katkı olmadan sade su ile konur 45 gün sonra açılarak tüketilir açılan kavanoz en geç üç günde tüketilmelidir

 4. Yüksek şeker hastasıyım ancak doktor kontrolünde hap ile dengede tutuyorum
  Girabolu meyvesinden salamura şeklinde edindim,sabah aklam 1 cay bardagı şeklinde tüketirsem olurmu ve tedavi edicimidir

 5. merhabalar bende kum dokuyorum ve bu rahatsızluğım için ilaç içiyorum arkadaşım bu bitkiden bahsetti kayserili bi arkadaş annesi turşu şeklinde yapmış …benim sorum kum için 3 çeşit ilaç içiyorum bu bitkiyide içsem ağır gelirmi yada birbirleriyle etkileşim yapıp olumsuz bi sonuç doğururmu? çok teşekkürler herkese acil şifalar

  • ilac kullnmaniz etki yapmaz gonul rahatliginen kulana bilirsiniz bu sayfayi dikkatli okursaniz her sorunun cecabi vardir acil sifalar dilerim

   • Ayşe kardrşim öncelikle geçmiş olsun tabiki yararını görürdünüz bu sayfada doktor raporlarına göre nasıl kulanılacak ve nasıl bir şifa kaynağı olduğunu beritmiş bulunuyoruz lütfen sayfada detayları inceleyiniz yararınız olacakrır şifalar dileriz.

 6. Öncelikle kalp arter hastası ve böbrek taşlarından rahatsız olan ilgili dostlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunar acılarını paylaşırım, GİREBOLUnun oldukça faydalı olduğuna inanıyorum. Anadolu’nun su yatağı olan her yöresinde, dere kenarlarında yetişmektedir. Ben Kütahya-Gediz-Yağmurlar Köyünde yaşamaktayım. Yöremizde Kasım ortalarında olgunlaşan bu şifalı bitkiden (Yöremizdeki adı GİREBO) 15 Kasım’da 3 kasa toplayıp yarısını şurup, yarısını uzun süre kullanmak üzere salamura yaptım. Size de tavsiye eder Allah’tan şifalar dilerim. (Musa)

 7. ben de bir suredir bobrek sancilari cekiyorum ,belcikada yasiyorum,burda gilaburu meyvesi var ama suyu yok ,meyve olarak tuketsem faydasini gorurmuyum acaba??

 8. **Burda yazdığı gibi ağrısız olmadı ama aynı zamanda henüz bir kürü bile tamamlamadı sonuç daha şimdiden kendini gösterdi annem taşlarını dökmeye başladı biraz daha zaman geçsin doktora gidip kontrollerine baktıracak eğer taşlarda küçülme veya azalma olursa sizlerle seve seve paylaşırım yan etkileride olmadığından herkese tavsiye ederim

 9. *Annem 2 açık 4 kapalı ve taş kırma yöntemi olmak üzere operasyonlar geçirmiştir. Buna rağmen hala iki böbreğinde de taşlar bulunmaktadır. 2cm, 2.5cm, 12mm ve daha başka ebatlarda taşları vardır. Bu genetik hastalıkla 32 yaşından 56 yaşına kadar mücadele etmiş ve her yöntemi denemiştir. Annem gibi acı çeken insanlara bir faydası olması umuduyla bu yazıyı sizlerle paylaşıyorum. Annem bu meyveyi henüz yeni keşfetti ve 10 gün önce 5lt petteki meyveyi bir haftada tüketti. Sonuç bizim ummadığımız kadar mükemmeldi.

  • Ben ERZUMDAN AKAN SUMER ben 18 senedir taşla mücadele ediyorum.her iki böbreyimdede taş var.taşlarım 1cm 3cm ve deyişik ebatlarda çeşitli cerrahi mudahaleler geçirdim.fakat yeniden ürediler şimdi bu girebulu meyvesinin suyunu içiyorum çok faydasını gördüm taşlarımda küçülme var ve küçük taşlar ise tamamen kayboldular.

 10. Gilaburu uzbekistansa varmi ve ne diyilio uzbekcede babam cok hasta buradin gondarimiyorm bizm uzbekistansa varsa ne diya bulirm lutfan yardam edin cok az zamanm var

  • behruz kardeşim biz bu şifalı bitkinin ticaretini yapmadığımızdan gönderemiyoruz biz bu şifalı bitkiyi şifa arayan hasta kardeşlerimizi bilgilendirme amacı ile yazdık yazımızda tüm detaylar vardır yazıyı tam okuyun özbekistan da yetişir mi ve özbekce ismi nedir bir malumatımız yoktur.sayfamıza olan ilginize teşekkür eder hastanıza Allah’tan acil şifalar dileriz.

 11. böbrek taşı sorunu yaşamaktayım aşırı derecede ağrılarım vardır ağrıların çok olduğu zamanlarda çaresizlikten sadece hastane acil servilerine gitmek iğne ve serum sonucunda kısa süreli rahatlamaktayım yapacak tek yolumun bol sıvı tüketmek olduğu söylenmiş olup hiç bir şekilde ilaç verilmemiştirÇaresizlik içinde beklerken bir yakınım tarafından girebolu suyunu kullanmama söylendi böbrek taşlarına iyi geldiğini ağrısız sancısız düşürdüğünü söyledi çocuklar gibi sevindim ve en önemlisi hayata yeniden sıkı sıkı sarılmaya başladım kullanmaya başla faydasını gördüğüm taktirde çevremde aynı rahatsızlığı yaşayan insanlara iyi bir tanıtım yaparak faydalanmalarını önereceğim saygılarımla

  • Sevgili Özcan öncelikle böbrek rahatsızlığınızdan ötürü geçmiş olsun dileklerimi sunarım ve bu sayfada bahsedildiği gibi kullanıldığında şifa bulunulacağına inanıyorum kullandığınızda nasıl bir fayda gördüğünüzü belirtirseniz sizin gibi acılarla kıvranan insanlara bir ışıkta siz tutmuş olursunuz saygı ve sevgilerimizle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s